Paulo Coelho

Napsal Mim (») 12. 4. 2008 v kategorii Světová literatura, přečteno: 1985×

Jeden z mých nejoblíbenějších autorů...smile

Rukověť bojovníka světla
Rukověť bojovníka světla vyzývá každého, aby dokázal žít své sny. Aby každý vyšel vstříc nejistotě života a naplnil svůj jedinečný osud. Svým nenapodobitelným způsobem nám Paulo Coelho ukazuje, že v každém z nás žije bojovník světla, máme ho v sobě všichni. Inspirující krátké texty z let 1993-1996 ponoukají čtenáře, aby nastoupil cestu bojovníka: toho, který je schopen vidět, že být naživu je zázrak, toho, kdo dokáže i prohrát, toho, kterého hledání dovede k nalezení identity, po níž touží. V knize autor vychází z tradic různých zemí, klade důraz na základní lidské hodnoty a vnitřní růst člověka, jenž nepodlehne malomyslnosti a únavě, ale věří v zázraky a lásku.

Poutník - Mágův deník
Tato kniha, která získala autorovi mimořádnou popularitu, je podrobným líčením jeho pěší pouti do Santiaga de Compostela a zhodnocením získané duchovní zkušenosti. Po stopách středověkých poutníků se Paulo pod vedením učitele a přítele Petra vypravil, aby našel meč, který mu byl při slavnostním rituálu jednoho esoterického řádu pro přílišnou pýchu a posedlost zázraky odepřen a ukryt kdesi na svatojakubské cestě. Během náročných zkoušek, s jejichž pomocí poutník jednotlivé úseky cesty za ztraceným mečem zdolává, se vyvíjí i složitý vztah učedníka a mistra ve vzájemném dávání a přijímání.

Veronika se rozhodla zemřít
Mladá Slovinka Veronika se z omrzelosti nad stále stejným životem i z pocitu vlastní zbytečnosti rozhodne spáchat sebevraždu. Ve svém dosavadním životě se vždy snažila dělat to, co od ní očekávali druzí, neměla odvahu naplnit svou vnitřní touhu a riskovat neúspěch. Teprve když se v sanatoriu pro duševně choré dozví po nezdařené sebevraždě, že má poškozené srdce a že pomalu umírá, probudí se v ní instinktivní vůle k přežití a Veronika začne o svůj život bojovat v prostředí lidí, kteří jsou úředně potvrzenými "blázny". Při vyprávění Veroničina příběhu se světoznámý brazilský autor opírá o vlastní zážitky z dospívání z riodejaneirské psychiatrické léčebny.

Ďábel a slečna Chantal
Brazilský spisovatel Paulo Coelho, který patří k pěti nejčtenějším autorům světa, vytvořil ve svém románu modelovou situaci, v níž má proběhnout boj dobra a zla. Do upadající horské vsi přijde cizinec, aby se formou ďábelského pokušení dobral podstaty lidské přirozenosti. Důležitou roli v pokušitelově plánu sehraje servírka slečna Chantal Prymová. Románem Ďábel a slečna Chantal autor končí trilogii A dne sedmého... , k niž patří knihy U řeky Piedra jsem usedla a plakala a Veronika se rozhodla zemřít .

 

 

Alchy-gifAlchymista

Román Alchymista – největší brazilský bestseller všech dob – byl dosud přeložen do 34 jazyků a prodalo se ho na 10 milionů výtisků. Takřka pohádkové vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou (jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato) přetvořit samu svou osobnost.

„Já jsem v Sálemě Král,“ řekl mu předtím stařec.

„Jak to, že si král povídá s pastýřem,“ zeptal se zahanbený a ohromený Santiago.

„Z různých příčin. Ale dejme tomu, že ta nejdůležitější je, že ty jsi schopen naplnit svůj Osobní příběh.“

Pastýř nevěděl, co je ten Osobní příběh.

„To je to, co jsi odjakživa chtěl dělat. Každý člověk zkraje mládí ví, jaký je jeho Osobní příběh.

V té době je všechno jasné a možné a lidé se nebojí snít a přát si všechno to, co by v životě rádi dělali. Jak však čas plyne, jakási tajemná síla se snaží dokázat, že Osobní příběh uskutečnit nelze.“

Starcova slova nebyla pastýři příliš jasná. Chtěl se však dozvědět, co jsou to ty „tajemné síly“; kupcova dcera nebude chtít věřit svému sluchu, až jí to bude vyprávět.

„Jsou to síly, které se zdají zlé, ale v podstatě tě učí, jak máš uskutečnit svůj Osobní příběh. Připravují tvého ducha a tvou vůli, protože na této planetě platí jedna veliká pravda: ať jsi kdokoli a děláš cokoli, když něco doopravdy chceš, je to proto, že se toto přání zrodilo v duši Vesmíru. Je to tvé poslání na Zemi.“

„I kdyby to třeba bylo jen chodit po světě? Nebo vzít si dceru obchodníka s látkami?“

„Nebo hledat poklad. Duše světa se živí štěstím lidí. Anebo naopak neštěstím, závistí, žárlivostí. Splnit svůj Osobní příběh je jedinou povinností člověka. Vše je jedno.

A když něco chceš, celý Vesmír se spojí, abys své přání uskutečnil.“

Zdroj: knihy abz.

Jedenáct minut

... Celé roky přesvědčujeme sami sebe, jak je pro nás sex důležitý. Lásce se učíme od prostitutek nebo od panen a pak o tom vyprávíme každému, kdo je ochoten poslouchat. Když trochu zestárneme, chlubíme se mladými milenkami a to všechno jen proto, abychom ostatním ukázali, že jsme takoví, jaké si nás představují. Chceš něco vědět? Skutečnost vypadá úplně jinak. Vůbec nic jsme nepochopili. Myslíme si, že sex a ejakulace znamenají jedno a totéž, ale jak jsi právě řekla, to je omyl. Nevíme, proč se bojíme ženě říct: nauč mě rozumět tvému tělu. A stejně tak nevíme, proč ani ženy nemají odvahu říct: poznej, jaká jsem. Necháváme se ovládat primitivním pudem přežití druhu, nic víc. ...

Jedenáct minutMaria pochází z malé vesničky kdesi v Brazílii. Touží po lásce, ale dosud prožívá jedno zklamání za druhým. Přesto nepřestává toužit po šťastnějším životě.

Během výletu do Rio de Janeira se rozhodne podepsat smlouvu s evropským agentem a začne snít o kariéře modelky. Přílet do Ženevy ji probudí ze snu. Místo modelky by měla pracovat jako prostitutka. Maria to odmítá, ale nakonec si najde práci v nočním klubu Copacabana.

Mariin osamělý život v Ženevě naruší exkluzivní zákazník, který ji zasvětí do tajemství rozkoše a touhy. Ve stejnou dobu potká Marie umělce Ralfa Harta, do kterého se zamiluje. Jenže to už má dostatek peněz na to, aby se mohla vrátit do Brazílie.

Román z Červené knihovny? I konec příběhu se zdá okatý, kdyby nebylo myšlenek, kterými je vyprávění ozvláštněno.

Paulo Coelho varuje před "falešnými modely sexu". Marie jim podléhá a současné je jimi zklamána. Vydá se proto na symbolickou Svatojakubskou cestu procházející Ženevou, kterou se očišťuje.

Jaru nemůžeš přikázat: Přijď a zůstaň dost dlouho. Nanejvýš ho můžeš požádat: Přijď, požehnej mi svou nadějí a zůstaň tak dlouho, jak to bude možné.

(zdroj)

Zajímavé odkazy:
Coelho.cz
Paulocoelho.cz
Coelho na wikipedii

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a třináct